Archiwum grudzień 2016


gru 08 2016 Najlepsze na
Komentarze: 0

 

PRZYGOTOWANIE

Makaron ugotować w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu (al dente). Odcedzić, włożyć z powrotem do garnka, dodać opłukany i osuszony szpinak i mieszając trzymać przez około pół minuty na ogniu, aż szpinak zwiędnie, na koniec doprawić solą i pieprzem. Wyłożyć do niedużej żaroodpornej formy ceramicznej. Do tego samego garnka wlać śmietankę, dodać startą mozzarellę i gorgonzolę, mieszając podgrzewać na małym ogniu aż sery się rozpuszczą, wyłożyć na makaron ze szpinakiem. Po wierzchu posypać ostrą papryką w proszku. Następnie położyć pokrojonego na kawałki łososia wędzonego i lekko wcisnąć go w makaron. Na wierzchu ułożyć pokrojone na plasterki lub połówki pomidorków koktajlowych, doprawić solą i pieprzem i wstawić do nagrzanego piekarnika (funkcja grilla w piekarniku na średnią moc lub 200 stopni C). Piec przez 15 minut. Po upieczeniu posypać kruszonym jalapeño lub płatkami chili, można też udekorować bazylią.
adusia0105 : : czas  
gru 08 2016 Domek z Piernika
Komentarze: 0

 Takie domki będą u nas dwa. Jeden mój, drugi dzieci. Upiekę ściany, dach, komin, choinki, ludziki; zaopatrzę dzieci w 'materiały budowlane' czyli kolorowy lukier, drażetki, potłuczone cukierki itp., wybiorę jeden z najbardziej zapracowanych przeze mnie dni przed Świętami i.. wiem, że mam zapewniony spokój przynajmniej na 2 godziny ;-).

Mój domek z piernika nie jest przeznaczony do jedzenia, służy jedynie do dekoracji. Użyłam specjalnie tańszych produktów, ponieważ zależało mi jedynie na efekcie wizualnym. Ale jest jadalny, jak najbardziej :-). Nie smakuje jednak jak prawdziwy piernik: mało w nim miodu, przypraw, bakalii, nie jest miękki.. a jego smak przypomina ciastka piernikowe.

Korzystałam z przepisu dołączonego do foremek, zmodyfikowałam go do własnych potrzeb. Ciasto bardzo dobrze się wyrabia, idealnie wycina. W piekarniku rośnie, zwłaszcza na grubość, ale to dobrze - ściany muszą być solidne. Nie ma sensu wycinać w cieście drobnych elementów, gdyż podczas pieczenia zarosną. Po upieczeniu ciasto twardnieje. Nie wiem, jak domek długo wytrzyma, piekłam go po raz pierwszy w życiu. Z czasem na pewno nasiąknie od wilgoci i dach się ugnie.. u mnie pewniej szybciej niż u Was, w Walii jest tak wilgotno i ciągle pada..

Jak ocenić cały projekt w skali trudności (1 - najłatwiej, 10 - najtrudniej)? Wyrabianie ciasta - 1, wycinanie - 3, dekoracja lukrem - 6 (wymaga tylko wprawnej ręki, ale nie jest trudna), sklejanie gotowych elementów - 10! Ale warto było.. :-).

Składniki na 1 domek + elementy dodatkowe (np. choinki, płotek, ludziki..):

600 g mąki pszennej 250 g margaryny do pieczenia (można zastąpić masłem, jeśli zamierzacie domek zjeść) 200 g ciemnego cukru (najlepiej muscovado)* 7 łyżek płynnego miodu lub golden syrupu 1,5 - 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej 5 łyżeczek przyprawy korzennej do piernika

Do garnuszka włożyć margarynę, cukier, miód lub golden syrup. Podgrzać, do rozpuszczenia cukru i masła, mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić (ale może wciąż być ciepłe).

Do misy miksera wsypać mąkę, sodę, przyprawy, wymieszać. Dodać przestudzoną miksturę maślano - cukrową. Zmiksować na gładką masę. Jeśli masa będzie zbyt sypka można dodać łyżkę miodu.

Masę piernikową wałkować na grubość 4 - 5 mm (grubsze ściany są solidniejsze). Wycinać ściany domu, dach i komin z przygotowanych szablonów**. Można wycinać na lekko oprószonej mąką powierzchni, następnie przenosić na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ja - co bardzo mi ułatwiło pracę, ponieważ elementy są dość duże, wałkowałam i wycinałam kształty bezpośrednio na macie teflonowej, którą potem razem z ciastem przenosiłam na blachę.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 12 minut. Ważne, że brzegi powinny się zacząć wyraźnie brązowić. Odczekać chwilę (ciasto będzie miękkie), następnie przełożyć na kratkę, do wystudzenia.

Dekoracja lukrem (jak w przypadku pierniczków):

1 białko (40 g) około 200 g cukru pudru

Białko utrzeć z cukrem pudrem np. drewnianą pałką lub łyżką. Nie powinno być najmniejszych grudek w lukrze. Prawdopodobnie trzeba będzie dodać odrobinę więcej cukru pudru. Lukier powinien być bardzo gęsty. Gęsty na tyle, że będzie się dało z niego zrobić wzorek. Można zrobić próbę: wziąć na patyczek do szaszłyków małą ilość lukru i zrobić wzorek - nie powinien się rozlewać. Z papieru do pieczenia wykonać rożek, odciąć końcówkę (powinna być bardzo mała). Niektórzy używają do tego celu rękawów cukierniczych, woreczków z odciętym rogiem - musicie wyczuć, jak Wam będzie łatwiej. Ja w tym roku zakupiłam specjalne jednorazowe woreczki do dekoracji. Wyciśnięty lukier zastyga niemal od razu.

Lukier można zabarwiać barwnikami spożywczymi - wtedy trzeba dodać więcej cukru pudru, bo lukier się rozwodni. Niewykorzystany, dobrze się przechowuje przez noc w temperaturze pokojowej, ale koniecznie w woreczku. Jeśli zastygnie zbyt mocno, wystarczy dodać odrobinę wody.

Jak skleić domek?

Ja sklejałam na taki sam lukier z białka, jakim dekorowałam domek. Nie jest to proste, domek stoi 'na słowo honoru' ;), choć cały sklejony wydaje się trzymać dobrze i nawet dałam radę go przenieść z jednego miejsca w drugie.

Niektórzy sklejają poszczególne elementy na karmel (roztapiamy cukier na patelni). Próbowałam - po pierwsze trzeba być nieomylnym, bo raz sklejone elementy zastygają na zawsze i nie ma szansy poprawy. Po drugie, karmel zastygał, zanim zdążyłam coś skleić, więc wróciłam do lukru.. ;-).

Dekoracja

Mój domek jest dość ascetyczny, na pewno dzieci zrobią bardziej kolorowy i bogaty :-). Jako dachówek można użyć płatków migdałów, niewielkich ciastek, a nawet płatków śniadaniowych - cynamonowych poduszeczek. Śnieg zwisający z dachu i sople wykonujemy z tego samego lukru, co pozostałe dekoracje, jedynie odcinając grubszą końcówkę woreczka.

* koniecznie ciemny cukier, nadaje on piernikowi koloru

** wymiary mojego domku:

- dach - prostokąt 22,5 x 11,5 cm

- ściana z drzwiami - prostokąt 20 x 10,5 cm, w tym drzwi 6,5 x 4,5 cm

- ściana boczna szczytowa - u podstawy prostokąt 10 x 14 cm, na szczycie trójkąt o ramionach 11,11 i podstawie 14 cm

- komin - 6 x 5 cm

Smacznego :-).

gru 01 2016 sernik
Komentarze: 0

  

Ciasto: 400 g mąki pszennej (3 szklanki ?z górką?) 3 łyżki kakao 200 g cukru (1 szklanka) 2 łyżeczki proszku do pieczenia 1 łyżka cukru waniliowego (lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego) 250 g masła żółtka Masa serowa: 1.25 kg tłustego twarogu zmielonego trzykrotnie 1 i 1/4 szklanki cukru 1 opakowanie cukru waniliowego (lub 1 łyżeczka ekstraktu) 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego 125 g masła jajka (oddzielnie białka i żółtka)

SERNIK KRÓLEWSKI - sposób przygotowania: Przygotuj ciasto: Wszystkie składniki szybko zagnieć i podziel na dwie równe połowy. Każdą owiń folią spożywczą i włóż do lodówki na minimum 1 godzinę. Przygotuj masę serową: Masło utrzyj z cukrami. Wciąż ucierając dodawaj po jednym żółtku, a później stopniowo (po łyżce) twaróg. Następnie dodaj budyń. Na koniec ubij białka i delikatnie wymieszaj z masą serową. Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 stopni Celsjusza. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia. Jedną połowę ciasta rozwałkuj i wyłóż nią brytfannę lub zetrzyj na tarce. Na tak przygotowany spód wylej masę serową. Na nią zetrzyj drugą część ciasta. Piecz przez godzinę. Pozostaw w uchylonym piekarniku do ostudzenia, a następnie odstaw w chłodne miejsce, aby sernik całkowicie stężał.